Антички предмети у припреми за изложбу

КОНЗЕРВАЦИЈА И РЕСТАУРАЦИЈА

У Музеју Републике Српске у току су процеси конзервације и рестаурације предмета из античког периода. Ови експонати су у припреми за изложбу „Из античке збирке Музеја Републике Српске“ аутора вишег кустоса археолога Милке Ђукић.
Миљоказ из античког периода, са подручја Козарске Дубице, предмет је на којем је поступак конзервације и рестаурације обавила Доцент Мина Јовић, професор на Факултету примењених уметности у Београду. Поред миљоказа на којем су сви процеси завршени, за изложбу у Музеју Републике Српске обављена је конзервација 15 фрагмената камене пластике a у поступку је тренутно и конзервација 18 керамичких посуда. Поступке конзервације и рестаурације керамике врши виши конзерватор Музеја Републике Српске МА Драгана Радоја.

Кристализација соли На вим су предметима видљиви трагови соли

која се налазила у унутрашњости материјала, а након сушења

је испливала на површину. виши конзерватор МА Драгана Радоја