Учесници колоније “Плива” данас су посјетили Музеј Републике Српске. Са оснивачем и селектором колоније “Плива”, академиком Миливојем Унковићем, те Михајлом Ракита, једним од највећих сликара нашег поднебља чије смо радове у Музеју Републике Српске имали прилику видјети и на изложби “3+1” прошлог љета, група посјетилаца обишла је Сталну поставку у вођењу кустоса археолога Иване Панџић. У посјети Атељеу за конзервацију и рестаурацију, виши конзерватор Дијана Пешикан-Егић упознала је умјетнике са пројектима који су у току, те показала иконе из Ливна на којима се тренутно врши процес ретаурације.

Ово је седма Међународна умјетничка колонија која окупља сликаре и вајаре из цијелог свијета. Отворена на изворишту ријеке Пливе код Шипова, ове године траје од 25. јула до 3. августа. Поред Унковића и Раките, овогодишњи учесници колоније су и Вук Вучковић, Сара Николић, Жељко Ђуровић, Ана Лазић, Предраг Марјановић, Ранка Лучић-Јанковић и Катарина Недељковић. Осим њих, учесници колоније су и Милан Степовић, Никола Жигон, Јелена Кршић, Бисерка Петровић, Бранко Јунгић и Бојан Оташевић.