znska

Изложба Змијањског веза наставља гостовања по БиХ

ЈУ Музеј источне Босне Тузла

Изложба Змијањског веза наставља гостовања по БиХ

Изложба Етнолошког одељења Музеја Републике Српске “Змијањски вез – свjетско културно наслијеђе” наставља гостовања по БиХ, а у Музеју источне Босне у Тузли, отворена је 21.06. у 14 часова.

“Овом изложбом настављамо презентовање Змијањског веза као првог елемента Босне и

Херцеговине, уписаног на УНЕСКО-ву Репрезентативну листу нематеријалног културног наслијеђа човјечанства. Прије мјесец дана изложба је била отворена у Зеници, а након Тузле настављамо у Мостар, Требиње и Сарајево” – изјавила је аутор изложбе Данијела Ђукановић, музејски савјетник, етнолог.

Циљ ових гостовања је да се локалној публици омогући сусрет и са радовима носиоца

израде Змијањског веза у 21. веку. Изложба се састоји од 50 тродимензионалних експоната на којима је приказан Змијањска вез те преко 20 дводимензионалних експоната фотографија из музејске фотодокументације.

“На изложби ће бити приказани и радови дјеце, која на Змијању живе и на свој начин

чувају Змијањси вез, учећи о њему и обучавајући се за његову израду.” – додала је Данијела Ђукановић.

Змијањски вез је 26. новембра 2014. у Паризу на Деветој сједници Међународног комитета за

нематеријално културно наслијеђе, уписан на поменуту листу и тако постао дио свјетског културног наслијеђа.